Info i samband med förändrad P-övervakning på vår gård
Bilparkeringarna på vår tomt består just nu av följande:
- 41 stycken numrerade carportsplatser utan el
- 24 stycken numrerade öppna parkeringsplatser utan el
- 7 stycken numrerade öppna parkeringsplatser som hyrs ut av Eklöfs fastighetsbolag, det är ett gammalt servitut, som reglerar detta och det omfattar platserna längs Källvindsgatans mur. Dom har egen köhantering
Alla våra 65 platser fördelas genom ett kösystem, som hanteras av Riksbyggen, genom en central funktion i Västerås. Vi har 105 lgh i Brf.
- Parkering är inte tillåten på annan plats än de numrerade p-platserna.
- Fordonet ställs vid i och urlastning av personer och varor så att det inte blockerar utrymningsvägen, som går igenom vårt område. Det innebär, att inga fordon får stå på genomfartsvägen utan ställs vid sidan om. Se bifogad skiss på baksidan.
Parcum önskar, att du lägger namn och telefonnummer i
fönsterrutan, när du lämnat bilen eller på annat sätt visar, att det pågår aktivitet.
Från 1:e februari och framåt anlitas Parcum Parkering delvis till att ansvara för framkomligheten till portarna för t.ex. ambulans.
Parcum har rätt att bötfälla bilar, som står fel eller för länge, f.n. 1000 kr.
Du har möjlighet att ringa Parcum på avrop på telefonnummer:
Tel 070 5305451.
Det kommer att finnas särskilda lappar att hämta hos styrelsen, om behov finns, för att tillfälligt få tillstånd för utvidgning av t.ex. tiden.
De servicebilar och hantverkare, som anlitas direkt av föreningen eller Riksbyggen, har tillstånd att dagtid stå på plaster, som inte hindrar utrymning.
För allas trivsel och säkerhet ser vi fram emot att denna förändring blir något positivt!
//Styrelsen

